Strona główna

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka obchodzimy od 2013 roku. Każdego roku, 20 września, wszystkie Przedszkolaki w Polsce wiedzą, że mają swoje święto. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy, wypełniony atrakcjami oraz pozytywnymi emocjami!

 

Przedszkolaki, od Lisków aż do Sówek, zostały zasypane propozycjami na wyjątkowe spędzenie tego dnia! Puszczaliśmy mega-bańki w ogrodzie, tańczyliśmy, były balony, dyplomy i medale. Każde dziecko znalazło coś wartego uwagi.

Zabawy to nie wszystko, co pojawiło się w tym dniu. Bardzo ważne było również przypomnienie sobie „Praw Dziecka” oraz wynikających z nich obowiązków i przywilejów. Był czas na naukę i na zabawę!

Ale przede wszystkim- wszystkie Przedszkolaki świetnie się bawiły!

Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, obchodzony 15 września, świętujemy w naszym Przedszkolu już od ośmiu lat! Na początku nieśmiało, lecz z każdym rokiem z większą pompą! Podczas tych lat Nauczycielki występowały z przedstawieniem na podstawie książki Petera Reynoldsa „The dot” (Kropka), były również teatrzyki kukiełkowe, zabawy integracyjne, malowanie, wycinanie oraz ozdabianie według swojego pomysłu kropek. W tym roku dzieci tańczyły, rysowały, bawiły się i oglądały bajkę o tym samym tytule.

Niezależnie od sposobu, w jakim świętowały, cel pozostawał niezmienny- uzmysłowić wszystkim dzieciom, że każdy może stać się dobry w czymś, jeśli tylko w to uwierzy i włoży w działanie swoje serce. Najważniejsze w tym dniu jest odkrycie własnego potencjału i wiara w siebie!

Dobra zabawa, humor i moc atrakcji towarzyszyły nam przez cały dzień! Ciekawe, co wymyślimy za rok?

 

Wycieczka do ZOO

27 czerwca nie zapowiadał się na ciekawy dzień. Od rana ulewa, wiatr oraz ganiające się po niebie chmury zniechęcały nawet najgorętszych podróżników. Nasze Przedszkole miało na ten dzień zaplanowaną wycieczkę. Czy deszcz nam przeszkodził? Nie! Czy wiatr nas przewiał? Nie! Czy zrezygnowaliśmy? Oczywiście, że nie! Bo dla takich globtroterów nie ma złej pogody na zwiedzanie! I okazało się, że nasza postawa przegoniła wszystkie chmury, deszcz i wiatr. Nasz przyjazd do warszawskiego ZOO został powitany pięknym słońcem! Od tej pory było już tylko lepiej!

 

Wiewiórki, Sówki, Jeżyki oraz Żabki, czyli II, III, IV i V grupa na wyścigi ruszyły ku wybiegom. Tak wystartowaliśmy, że niestety, lwy się pochowały! Na szczęście inne zwierzęta nie były tak płochliwe. Niedźwiedzie, co prawda, spały, ale tak blisko, że mogliśmy zobaczyć ich wielkie pazury! Widzieliśmy nawet karmienie hipopotamów!

Także nakarmiliśmy inne egzotyczne gatunki, które można było spotkać w ZOO – czyli nasze brzuszki!

Nasza wycieczka miała piękną pogodę i puste ZOO, bo inni ludzie wystraszyli się pogody! Szkoda było wracać tak szybko! W przyszłym roku niektórzy zapowiadają wycieczkę z noclegiem! 😉

W grupie IV

Zbliżają sie wakacje, ale my nie zwalniamy tempa. Z tatą Gabrysi wybraliśmy się w wirtualną podróż kolejką górską. Za pomocą okularów VR znaleźliśmy się w innej rzeczywistości.

Odwiedziliśmy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, gdzie na zajęciach „Kuj żelazo, póki gorące” dowiedzieliśmy się czym zajmuje się kowal i jakie narzędzia są mu potrzebne.  Wszyscy pracowaliśmy przy doprowadzaniu powietrza do paleniska za pomocą miecha, aby w efekcie końcowym wykuć podkowę – na szczęście.
Odwiedzili nas również wujostwo Michała, którzy mieszkają w Wietnamie. Dzięki nim poznaliśmy zwyczaje Wietnamczyków, architekturę tego kraju oraz krajobraz. Mieliśmy okazję przymierzyć ich kapelusze oraz spróbować jedzenia pałeczkami. Dowiedzieliśmy się nieco o roślinności tego kraju i próbowaliśmy mówić po wietnamsku – co łatwe nie jest.

Sprawozdanie z akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca nasze przedszkole wzięło udział w akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci „Jak nie czytam, jak czytam”. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem tego dnia, a ponieważ Przedszkole nie posiada profilu na Facebooku, zwracamy się z uprzejmą prośbą o udostępnianie sprawozdania tej akcji na Państwa profilu społecznościowym! Bierzemy udział w konkursie, w którym do wygrania są fantastyczne nagrody dla całego przedszkola!

https://czytamy.org/sprawozdanie/2023/13508/PM-nr-4-Pod-Kasztanem 

Jak nie czytam, jak czytam!

7 czerwca o godz. 10.00 nasze Przedszkole wzięło udział w ogólnopolskim programie „Jak nie czytam, jak czytam”. Formuła tego przedsięwzięcia jest prosta-  motywowanie dzieci oraz młodzieży do czytania książek, niezależnie od miejsca przebywania- w placówkach, parkach, ogrodach, itp. Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. 

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” odbywała się co roku w latach 2016-19. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia. Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami lokalnymi – ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów.

Nasze Przedszkole chętnie zgłosiło się do akcji. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły  swoje ulubione książki do przedszkola. O godzinie 10.00 rozpoczęło się spotkanie na tarasie. Pani Dyrektor oraz Nauczycielki przedstawiły swoje ulubione utwory. Następnie dzieci, które miały ochotę poczytać rówieśnikom, miały taką możliwość, z czego chętnie skorzystały!

Każda grupa otrzymała dyplom uczestnictwa w konkursie na bicie rekordu czytania książek!

Następnie wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, aby zachować na dłużej ten fantastyczny dzień!

 

Po takim wstępie dzieci poszły do ogrodu, gdzie czekały na nie przygotowane punkty czytania, gdzie mogły oglądać i słuchać wybranych książek na kocyku, bujając w obłokach! Niektórzy przenieśli się czytaniem również do sali!

 

Dni Pruszkowa

W miniony weekend odbyły się „Dni Pruszkowa”, na których nasze Jeżyki dzielnie reprezentowały Przedszkole!

Dzieci zdobyły wyróżnienie w „Festiwalu tańca” organizowanym przez PM nr 8!

 

Ponadto Jeżyki wystąpiły w „Miedzyprzedszkolnym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej w języku angielskim” z piosenką „Gym Paradise”, odbywającym się po raz pierwszy z inicjatywy naszej placówki.

Brawom nie było końca! Gratulujemy!

Warsztaty Mamy i Taty w sklepie JYSK

W ubiegłym tygodniu w grupie Jeżyków odbyły się „Warsztaty mamy i taty”, na które mama Zuzi zaprosiła dzieci do salonu meblowego Jysk.

Przedszkolaki zapoznały się z asortymentem sklepu, dowiedziały się czym zajmuje się audytor, kierownik, sprzedawca. Mogły również zamienić się na chwilę w pracowników salonu i rozłożyć na półkach nowy towar.

Jakby atrakcji było mało, Jeżyki podzielone na dwa zespoły: dziewczynki i chłopców, powalczyli o miano najlepszych „pompowaczy” materacy. Zabawa była przednia.

W zamian za trud włożony w pracę na rzecz sklepu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy „Pomocników” oraz upominki.

Dziękujemy!

Dzień Dziecka

Nasze Przedszkole lubi zaskakiwać! Najważniejsze święto w roku, czyli Dzień Dziecka, było w naszej placówce obchodzone nie w jeden ale w ciągu dwóch dni! Rozłożyliśmy tą okoliczność po to, bo lubimy świętować, a także dlatego, że wszystkie dzieci są dla nas wyjątkowe i ważne! Kilka dni wcześniej rozpoczęły się tematy kompleksowe o dzieciach, zamieszkujących w różnych zakątkach świata. Nasi wychowankowie przypomnieli i utrwalili swoje prawa oraz obowiązki.

W Dniu Dziecka wykorzystaliśmy piękną pogodę na zabawy w ogrodzie na sprzęcie terenowym oraz dmuchanym zamku.

Nie obyło się bez brokatowych tatuaży i malowaniu na buziach pięknych motyli, tęczy, a także znaków superbohaterów!

Drugiego dnia odwiedził nas fantastyczny Iluzjonista, który pokazywał magiczne sztuczki! W pewnych momentach byliśmy przekonani, że naprawdę czaruje!

Jego występ wzbudził w nas ogromne pokłady emocji- tylko pozytywnych! W trakcie pokazu okazało się, że nasi Wychowankowie także mają magiczne paluszki!

Sprawiali, że obrazy się ruszały, a przedmioty znikały i pojawiały się gdzie indziej! Teraz już wiemy, kto sprawił, że nagle jest koniec roku i zaraz wakacje!

To były dwa dni pełne śmiechu, wyjątkowych niespodzianek, zabawy oraz pozytywnych emocji! Wrażenia zostaną z nami na długo!

Spotkanie ze Stomatolożką

W ramach programu „Warsztaty Mamy i  Taty” Grupa Sówek oraz Wiewiórek miała możliwość spotkania się ze Stomatolożką- Mamą Adasia z Grupy Sówek, Panią Bogusławą Kurach- Feliksiak. Jak ważna jest higiena zębów każdy wie i nikogo nie trzeba o tym przekonywać, natomiast nie zawsze ta doktryna idzie w parze z umiejętnościami.

Nasi najmłodsi oglądali film edukacyjny o przygodach „Pastusiów”, które uczyły m.in. odpowiedniego nakładania pasty, czy innych sposobów dbania o jamę ustną. Pani Bogusia pokazała prawidłową technikę mycia zębów, którą wszyscy mogli przećwiczyć na specjalnym modelu jamy ustnej.

Na koniec sprawdziliśmy wiedzę na specjalnych kartach pracy, przygotowaną na tę okazję przez naszego Gościa.

Taki sposób przekazywania wiedzy jest dla nas najlepszy- zapamiętujemy więcej i jest to dla nas super atrakcja! Dziękujemy bardzo za tą wyjątkową lekcję!

Zapraszamy częściej!