Święto Pluszowego Misia

Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Wielu z nas przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły maluchom, przytulały, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie.

Dlaczego pluszaki są tak ważne w rozwoju dziecka?

  • uczą odpowiedzialności i troski
  • pomagają przełamać lęki u dziecka
  • przytulanie misiów działa uspokajająco
  • wspierają budowanie relacji międzyludzkich
  • pobudzają wyobraźnię

Jakie są jego początki? W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

Misie mają u nas w sercu specjalne miejsce. Oprócz zagranicznych- Misia Puchatka, Paddingtona, jest kilku  rodzimych. „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.” – tak śpiewa Miś Uszatek, który stworzony został przez poetę Czesława Janczarskiego oraz grafika i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo był bohaterem opowiadań, które ukazywały się w miesięczniku „Miś”. Popularność zdobył jako serial animowany.

Miś Koralgol to postać stworzona przez francuską pisarkę Olgę Pouchine dla swojego syna. Tego misia pokochali wszyscy Polacy. Popularność zdobył jako bohater serialu lalkowego wyprodukowanego przez wytwórnię filmową Se-ma-for.

Kapral Wojtek był dzielnym misiem, a raczej niedźwiedziem,  w polskim wojsku. Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny, który przez przypadek dołączył do żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Pośród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Od tamtej pory symbolem 22. Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.

Przede wszystkim jednak pluszowy Miś  jest przyjacielem, który zawsze pocieszy, zrozumie i wysłucha! Dlatego co roku obchodzimy go tak hucznie w naszym przedszkolu!