Aktualności

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

W naszym Przedszkolu dbamy o to, żeby dzieci znały nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki. Co roku przypominamy im o nich, realizując gry, zabawy i przeprowadzając zajęcia. 

Teatrzyk

Dziś w teatrze jest na scenie premierowe przedstawienie.
Kogut mruczy, kocur pieje, perukarka w głos się śmieje.

Mim dogania akustyka:  Tu na scenie głos zanika!

Montażysta trąca vipa:  Eeee, ta sztuka to jest lipa!

Kostiumolog do aktorki: Dziś na mieście straszne korki!

Dekorator do suflera: Czy kasjerka wolne wzięła?

Scenarzysta do aktora:  Niech pan łapie tego mola!

Nie czekając ani chwili wszyscy w pościg się rzucili.
Choreograf złapał młotek, pędząc, potknął się o fotel.

Rekwizytor chwycił miotłę: O… mam drania, już go zgniotłem!
Aktor machnął zamaszyście, nabił guza scenarzyście.
Klasnął w ręce:  Jest… złapałem!

Mol drgnął: Właśnie się wyspałem! To nie dramat, to groteska.
Teraz będę w szafie mieszkał. Muszę ćwiczyć swoją rolę.
W scenariuszu jestem molem.

Do naszego Przedszkola zawitały Owady. Na szczęście- nie takie prawdziwe, lecz aktorskie. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej takie kolorowe dekoracje bardzo się dzieciom podobały i aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. I choć czasami chęć pomocy aktorom sprawiała, że ci byli przekrzykiwani, to już nie możemy się doczekać kolejnego spektaklu!

Święto Odzyskania Niepodległości

 “Co to jest Polska?”

                                 Czesław Janczarski 

– Co to jest Polska? – spytał Jaś w przedszkolu.
Polska – to wieś i las, i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi do miasta autobus,
i samolot, co leci wysoko, na tobą.
Polska – to miasto, strumień i rzeka,
i komin fabryczny, co dymi z daleka,
a nawet obłoki, gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole? Tak – i przedszkole,
i róża w ogrodzie, i książka na stole.

 

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w naszym Przedszkolu co roku odbywa się uroczyste przedstawienie. Dzieci ze wszystkich grup, aby uczcić ten dzień, ubierają się w kolory biało- czerwone. O 11.11 śpiewamy Hymn Polski- Mazurka Dąbrowskiego. Dla uczczenia tego święta jest również przygotowany apel.

W tym roku Grupa IV, pod kierownictwem swoich Wychowawczyń i w obecności zaproszonych Gości- Nauczycielek, Pracowników oraz Rodziców, wystąpiła z przepięknym przedstawieniem. Scenki teatralne, układy choreograficzne do wzruszających utworów oraz wiersze i piosenki o powyższej tematyce, pozwoliły nam uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Takie spotkania przypominają nam, jak ważna jest Ojczyzna oraz z jakim poświęceniem naszych Przodków została nam Ona zwrócona.

Europejski Tydzień Kodowania

EU Code Week (Europejski Tydzień Kodowania) jest inicjatywą wspierającą rozwijanie umiejętności cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli, w tym – promującą programowanie.

W bieżącym roku 10. edycja tego wydarzenia odbywała się w dniach od 8 do 23 października 2022 r.

W ramach EU Code Week europejskie państwa biorą udział w rywalizacji, której celem jest zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń promujących rozwój umiejętności cyfrowych, w tym w szczególności związanych z kodowaniem i programowaniem. To również doskonała okazja do poznania gier logicznych, grafiki komputerowej czy elementów robotyki.

W ubiegłym roku w Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło udział ponad 4 mln uczestników z ponad 80 krajów z całego świata. Średni wiek uczestników wynosił 11 lat, a 88 % wydarzeń odbyło się w szkołach.

W tym roku nasze Przedszkole dołączyło do powyższej akcji, organizując w każdej grupie zabawy i gry, związane z kodowaniem. Poniżej znajdą Państwo zdjęcia oraz certyfikat, dokumentujący realizację tego wydarzenia!

 

#szkołapamięta

Już po raz czwarty została przeprowadzona akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach szkoły i przedszkola upamiętniały ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne oraz dzieliły się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

W naszym Przedszkolu projekt został zrealizowany przez Grupę IV, czyli sześciolatki. Starszaki odwiedzały lokalne miejsca pamięci i poznawały związane z nimi historie, przygotowały gazetkę ścienną poświęconą postaci ważnej dla historii, przygotowały prace plastyczne nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych. Poszły też na wycieczkę patriotyczną, gdzie zapalały znicze pod ważnymi punktami pamięci historycznej.