Wizyta w Schronisku

Przed Świętami rozpoczęliśmy zbiórkę na rzecz zwierząt w Schronisku im. Zofii i Romana Witkowskich. Z naszymi darami pojechaliśmy dopiero 16 stycznia, aby wszyscy mogli uczestniczyć w tej ważnej akcji charytatywnej.

 

Schronisko w Milanówku na Polesiu przy ul. Brwinowskiej 48 funkcjonuje już kilkadziesiąt lat, a od 1986 roku prowadzone jest przez Fundację im. 120-lecia Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, której pierwszym prezesem była Pani Zofia Krzysztofowicz-Witkowska, a po Jej śmierci funkcję tę, do roku 2017, pełniła aktorka Krystyna Sienkiewicz. Aktualnie Prezesem Fundacji jest Pani Halina Strecker, dotychczasowa wiceprezes Fundacji. Schronisko i Fundacja zostały założone przez małżeństwo  Zofii i Romana Witkowskich. Ich ideą było zapewnienie dożywotniej opieki zwierzętom, których właściciele zmarli lub ciężko  zachorowali i nie mogli dalej  opiekować się swym pupilem. Nadal wielu mieszkańców schroniska to starsze zwierzaki, wiele z nich zostało „osieroconych” przez opiekunów. Z biegiem lat potrzeby jednak zmieniały się i dziś tymczasowo pomieszkują tu również młode zwierzęta, w tym szczenięta i kocięta. Słowo „tymczasowo” nie jest przypadkowe. Schronisko, nawet najlepiej zarządzane, pozostaje tylko schroniskiem. Tutaj nigdy nie ma dość czasu, by wygłaskać wszystkie spragnione uwagi łebki, tutaj żadne stworzenie nie ma swojego jedynego, ukochanego człowieka. Dlatego najważniejsze jest szukanie domów

Obecnie przebywa tu ok. 100 psów i ok. 20 kotów. Wszystkie zwierzęta są szczepione i odrobaczane, a suki i kotki na bieżąco sterylizowane. Psy przebywają w boksach pojedynczo lub w parach, a koty mają swój dwustronny, kolorowy wybieg na dworze z możliwością wejścia do kociego domku. Pracownicy i wolontariusze dokładają wszelkich starań, by  schroniskowi podopieczni czuli się tutaj jak najlepiej i jak najszybciej znajdowali swoje nowe dobre domy, a schronisko było dla nich tylko miejscem przejściowym. Jest dużo potrzeb, dlatego wsparcie innych jest bardzo ważne. Planujemy kolejną zbiórkę, aby wspomóc to ważne miejsce.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/schroniskomilanowek